Goodgame Empire – úvod ke hře

Goodgame Empire se vyznačuje, stejně jako ostatní hry od Goodgame Studios, velmi intuitivním ovládáním, díky kterému se dostanete do hry bez toho, abyste museli studovat dlouhé hodiny složitý manuál nebo si lámali hlavu nad komplikovaným ovládáním. Abyste se do této skvělé hry mohli zapojit, je na začátku nutná registrace. Na úvodní obrazovce zadáte své uživatelské jméno, které jste si vybrali, Vaši e-mailovou adresu a nějaké dobře zapamatovatelné (ale těžko prolomitelné) heslo. Jakmile máte vyplněno, stačí kliknout na tlačítko hrát a ocitáte se ve světě online strategie Goodgame Empire. Nemusíte se obávat, že by Vaši e-mailovou schránku začalo Goodgame Studios spamovat nějakými nevyžádanými nabídkami. Goodgame Empire už nějakou dobu hraju a od tvůrců mi přišlo jen pár mailů.

Začínáme hrát

Goodgame Empire hradJakmile absolvujete rychlou registraci, můžete se pustit do hry. Na úvodní obrazovce Vás uvítá kníže Vilém, který Vás v češtině, což je obrovská výhoda hry Goodgame Empire, požádá o pomoc. Po odkliknutí úvodního dialogu absolvujete stručný tutoriál pro nové hráče. Musíte se nejdříve naučit stavět budovy a jako první budou potřeba nové kasárna pro Vaše vojenské jednotky. Během tutoriálu Vás vždy navede šipka na místo, kam máte kliknout. Poprvé se také podíváte na mapu světa s vysvětlením, co bude Vaším úkolem a jaké budete mít ve světě Goodgame Empire možnosti. Na mapě jsou hrady Vašich protihráčů, a že jich rozhodně není málo. Kromě nich Váš hrad obklopují hrady loupeživých rytířů, na které se zaměříte jako první. Vaším prvním cílem na cestě k budování velkého impéria v Goodgame Empire bude dobytí hradu loupeživého rytíře. Váš průvodce Vás postupně naučí, jakou zvolit strategii při dobývá hradu, jak rozmisťovat vojenské jednotky a jak zaútočit na nepřítele. Poprvé si tak vychutnáte velké vítězství v Goodgame Empire a že jich ještě zažijete hodně! Ovšem, stejně tak přijdou později na řadu i nějaké ty porážky..

Stáváte se hradním pánem

Jakmile porazíte prvního nepřítele a vypleníte hrad sousedního loupeživého rytíře, stanete se hradním pánem a hra Vám nabídne možnost vytvořit si vlastní erb. Buď zapojíte svou fantazii a dáte volný průchod svým uměleckým dovednostem, nebo se stejně jako já necháte překvapit a necháte hru, aby Vám nějaký erb náhodně vytvořila. V tuto chvíli začnete ovládat svůj vlastní hrad, ale nebojte, nebudete v tom sami. Zpočátku Vás na cestě k budování impéria Goodgame Empire bude provázet Váš věrný přítel kníže Vilém. Jeho rady budete zpočátku potřebovat, protože, jak sám říká, správa hradu a velení armády vyžaduje velkou zodpovědnost. Ale Vy to určitě zvládnete. A během hraní této super strategie si užijete mnoho a mnoho hodin zábavy.

Ekonomika a suroviny v Goodgame Empire

Jedním z Vašich prvních úkolů, které na Vás čekají, ale se kterými Vám Váš poradce kníže Vilém bude pomáhat, je nastavení ekonomiky Vašeho hradu. A ekonomika se točí kolem surovin. Prvním úkolem proto bude vybudování dřevorubecké dílny a postavení kamenolomu. Každá výrobní budova vyprodukuje za jednu hodinu určité množství zdrojů, které budete potřebovat. Jak budete později postupně budovy vylepšovat, produkce se samozřejmě zvýší. Teď jsme ale teprve na začátku. Postavte tedy dílnu dřevorubce a kamenolom. Váš poradce Vám pomůže s nalezením v menu staveb civilních budov a s umístěním první budovy. Až bude hotovo, začnete konečně produkovat zdroje a dosáhnete ve hře druhé úrovně. S vyššími úrovněmi Vám hra Goodgame Empire zpřístupní nové budovy a nové herní možnosti. Konkrétně v druhé úrovni budete moci začít budovat kasárna a strážní věže. A právě strážní věž je první obrannou budovou, kterou ve hře budete muset postavit. Jak budete postupovat ve výstavbě, zjistíte, že Vám místo ve Vašem hradu přestává stačit a bude nutné hrad rozšířit. Váš průvodce Vám s prvním rozšířením poradí. Samozřejmě, nic není zadarmo a i rozšíření hradu spolkne nějaký ten materiál.

Obrana hradu a budování armády

Goodgame Empire útokS rozšířením hradu se seznámíte s Vaším novým poradcem, generálem Sirem Ulrichem, který má za kol zajistit ochranu hradu. Sám to ale nezvládne, bude potřeba spousta vojáků. Další krok v Goodgame Empire je tedy jasný, musíte si postavit vlastní kasárna stejně, jako jste je pomohli stavět na začátku hry. Po pár vteřinách budou základní kasárna stát a Vy se můžete vrhnout na verbování vojáků, které budete potřebovat nejdříve k obraně, později k vojenským výbojům. Jakmile naverbujete svého prvního vojáka – kopiníka, dostanete se ve hře na další, třetí úroveň. Goodgame Empire Vám opět zpřístupní nové budovy, které budete potřebovat při budování Vašeho impéria. Jedná se o farmu, která produkuje jídlo, příbytky pro Vaše poddané a obrannou dílnu na výrobu vojenského vybavení. Obzvlášť na produkci jídla dávejte dobrý pozor. Živit budete muset časem celou armádu, a jakmile dojde jídlo, poslušnost vojáků mírně řečeno poklesne a budete se potýkat s dezercemi. Jídla tedy musíte v Goodgame Empire vždy produkovat více, než spořádají Vaši vojáci.

Jedinou cestou, jak zajistit přísun peněz, jsou daně. Postavte tedy další z nově zpřístupněných budov – příbytky. Každý nově postavený příbytek zvýší populaci Vašeho panství a Vy budete moci vybírat daně od dalších a dalších obyvatel. Jakmile máte první příbytek postaven, nastěhují se k Vám první poddaní a ve hře se ukáže Váš herní průvodce a poradce v oblasti financí – výběrčí daní (vzhledem stejně sympatický jako pracovnice finančního úřadu na přepážce). Mimochodem, v souvislosti s produkcí surovin si pamatujte, že úroveň produkce a spotřeby zjistíte, pokud najedete kurzorem myši nad některou ze surovin v horní části herní plochy. Zpět k financovi. Ten vysmátý ksichtík Vám nabídne, abyste jej poslali do terénu, že přinese vybrané daně. A skutečně je přinese. Málokterý úřad v historii i v současnosti funguje lépe, než ten, který se stará o vybírání daní. Takhle ho budete ke svým poddaným posílat pravidelně, jestli je něco potřeba, jsou to peníze.

Vojenské záležitosti v Goodgame Empire

Sotva máte postaveno prvních pár budov a vycvičeného vojáka, už si na Vás začne brousit zuby nepřítel. S hrozbou se budete muset vypořádat, s čímž Vám na začátku pomůže Váš poradce generál Sir Ulrich. Bude opět potřeba rozšířit Váš hrad, za což zaplatíte surovinami a přijde na řadu vybudování první obranné dílny. První obrannou pomůckou, kterou si dokážete sami vyrobit, jsou vrhací kameny, které se hodí obráncům na hradbách. Předtím ještě bude nutné zajistit obranu Vašeho hradu a rozestavět obránce a obranné pomůcky. Sláva, dosáhli jste čtvrté úrovně a Goodgame Empire Vám zpřístupní další důležité budovy – sklad, obléhací dílnu, velitelství a dílnu dřevorubce druhé úrovně. Úrovně jsou důležité, s každou další úrovní budou Vaše budovy produkovat více a více surovin potřebných pro Váš rozvoj.

Váš hrad se teď rozrostl do takové úrovně, že budete moci jej konečně umístit na mapu světa. Jak jste už možná zpozorovali, každý úkon ve hře potřebuje určité množství času a tento limit se s přibývajícími úrovněmi postupně zvyšuje. Dalším krokem ve hře bude postavení skladu, velitelství, obléhací dílny a naverbování většího množství vojáků. Ve hře se také začnou objevovat první úkoly – například pomoc farmářům z nedaleké sady. Přepadli je loupeživí rytíři, zmasakrovali dobytek a unesli jednu z vesničanek. Čeká Vás také první cesta na mapu světa. Budete útočit na hrad loupeživého barona. Sláva vítězům, čest poraženým! Ba ne, na poražené kašlete a Vaši vojáci se mohou nerušeně věnovat rabování v ukořistěném hradu.

Postupujete na úroveň 5 a Goodgame Empire Vám opět zpřístupní nové budovy – pranýř, rozcestník, zásoby a stavební jeřáb. Po úspěšné bitvě si navíc můžete prostudovat záznam bitvy kliknutím na obálku v levém dolním rohu. Váš poradce Vám ochotně ukáže, kam přesně kliknout. Dozvíte se vše o ztrátách Vašich, soupeře a také o tom, co jste uloupili. Zpět z mapy zpět na hrad – kliknutím na ikonku radu v pravém dolním menu. Čekají Vás starosti o Vaše poddané. Protože je potřeba více peněz z daní, je potřeba postavit více příbytků, jak Vás nabádá Váš poradce. Také sledujte náladu ve společnosti. Aby poddaní ochotně platili daně, musíte se starat o to, aby se cítili dobře. K tomu Vám pomohou například okrasné předměty, pár jich určitě postavte.

Jak dál v Goodgame Empire?

Výborně, zvládli jste základní ovládání této výborné strategické hry. Sledujte pravidelně úkoly, které se Vám objevují v pravé části. Každý úkol bude většinou sestávat z dílčích úkolů. Po jejich splnění získáte vždy nějakou tu odměnu. Goodgame Empire Vás navíc bude odměňovat za aktivitu ve hře, odměny si proto pravidelně vyzvedávejte. Hra Vám sama ukáže, na co kliknout a co za to dostanete.

Co dál? Teď už je to spíše na Vás. Stavte a vylepšujte budovy. Nezapomeňte na dostatek jídla a stavbu příbytků pro Vaše poddané. Věnujte se verbování vojáků a při dobývání nepřátelských hradů vždy obezřetně volte strategii, kterou budete postupovat. Ovládání hry Vám za chvilku přejde do krve a možná zjistíte, stejně jako já, že Goodgame Empire je pěkný žrout času. Dejte si občas pauzu :-) I když chápu, že honba za vyšším a vyšším levelem a vyšším a vyšším titulem je velmi návyková. Při ukončení hry se nezapomeňte odhlásit kliknutím na křížek v horním pravém rohu. A nezapomeňte, Goodgame Empire si můžete zahrát z jakéhokoli počítače, bez nutnosti instalace. Pamatujte si jen webovou adresu www.goodgame-hry.cz!

Příjemnou zábavu při hraní Goodgame Empire!